Governors

We are extremely fortunate to have a full governing body with such a high quality range of expertise.  These people voluntarily give up their time to support the school in a variety of ways and for that we are extremely grateful.

Harbottle C of E First School 

GOVERNORS

 

 

GOVERNOR

 

TYPE OF GOVERNOR

DATE

Mrs Lucinda Newcombe

 

Foundation Governor

Chair of Governors

ex. 31.03.2019

 

Rev’d Sue Joyner

 

Headteacher Governor

 

ex.officio

 

Mrs Marion Farndale

 

Local Education Authority

 

ex. 03.02.2019

 

Mrs Nicola Buckley-Feiven

 

Staff Governor

ex. 31.08.2021

 

Mrs Susan Burston

 

Ex. officio until new incumbent

 

Until new incumbent

 

 

Mrs Susan Rogerson

 

Foundation Governor

ex. 31.05.2021

 

Mr Mike Hodgson

 

Foundation Governor

Vice Chair of Governors

ex. 31.03.2021

 

Rev’d Ann Peters

 

Foundation Governor

ex. 31.08.2021

 

Mrs Bobbie Smart

 

Foundation Governor

ex. 30.12.2018

 

Mrs Lynda Hunter

 

Foundation Governor

ex. 31.10.2020

 

Kirsty Mawer

 

Parent Governor

ex. 05.01.2021

 

Mrs Rachel Henry

 

Parent Governor

ex. 31.12.2018

 

Clerk to Governors – Ian Hampson – 01670 623601

 

Updated – November 2017